מיזמים מקוונים שלנו

אתר "לך תדע" ואפליקציית "מוזאיק" לבני הנוער


אתר האינטרנט "לך תדע" ואפליקציית "מוזאיק" מרכזים את מיטב אתרי המורשת של מדינת ישראל ומאפשרים היכרות עם ההיסטוריה ומורשתו של העם  היהודי.
האתר והאפליקציה מיועדים לשכבות הצעירות של הנוער בארץ, להוריהם ולאנשי חינוך.
האתר מאפשר היכרות עם האתרים השונים ומגוון של חידות טריוויה ומשחקונים ללמידת ההיסטוריה והמורשת בצורה חוויתית.
אפליקצית מוזאיק חושפת בפני המשתמש את אתרי המורשת. היא בנויה מרצף של תעלומות - התעלומה היא למעשה תמונה בזום-אין של מקום בישראל. על המשתמש לנחש את שם המקום המצולם בתמונה (אתר מורשת) בכל תעלומה ישנם רמזים שדרכם לומד השחקן על המקום.
בפתרון כל תעלומה נחשף חלק מפסיפס כאשר בסופו של דבר יש למצוא את הפסיפס השלםא-ז פורטל רשת ארכיוני ישראלפורטל רשת ארכיוני ישראל, או בשמו המקוצר "א-ז", הוא מיזם משותף שלנו, של הספרייה הלאומית ושל ארכיון המדינה, המבטיח את שימורם הדיגיטלי של אוצרות המורשת הלאומית. הפורטל, מאפשר לציבור הרחב לראשונה, גישה חופשית, ישירה ונוחה אל אוספים ארכיוניים בעלי פריטים היסטוריים, שעד כה לא היו נגישים לכולם.
 אתר האינטרנט של מוזיאון בית ראובן 


לאתר מוזיאון בית ראובןשדרגנו את אתר האינטרנט של מוזיאון בית ראובן בתל אביב.
מוזיאון בית ראובן הוא בית-אמן, ביתו של הצייר ראובן רובין בו התגורר עם משפחתו ויצר משנת 1946 ועד מותו ב-1974. בבית ארבע קומות: בקומת המרתף נמצאת סדנת הפעילות לילדים ולנוער הנפתחת לחצר האחורית המקורה. בקומה הראשונה (קומת הרחוב), ממוקמת הגלריה המרכזית, משרדי הנהלת המוזיאון, עמדת הקבלה ופינת החנות. בקומה השנייה נמצאת גלריה נוספת, חדר העיון והספרייה, וחדר ישיבה לנוחות המבקרים. בקומה השלישית נמצא הסטודיו המשוחזר של ראובן שבו מוקרן גם סרט תיעודי עליו. באותה קומה, לצד הסטודיו, מוצגת תערוכה ביוגרפית של צילומים, רישומים ומסמכים הפורשים לפני הצופה את סיפור חייו של האמן כפי שהם משתלבים בחיי האמנות והתרבות של עירו תל-אביב. מיזם ישראל נגלית לעין 


מיזם ישראל נגלית לעין
ישראל נגלית לעין הוא מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולהצלה של תמונות המדינה והארץ, תושביה ותולדותיה. מטרותיו - לחזק את השותפות של תושבים מכל שדרות הציבור בסיפור המורשת הישראלי לדורותיו, על ידי שיתופם כמתעדים או מתועדים במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים.
התצלומים נשמרים במרכז התיעוד המקומי ומגובים בארכיונים מרכזיים וברשת ארכיוני ישראל. הם ישמשו למחקר, לעיון, ללימוד, לתצוגות, לאירועי תרבות ואמנות חוצות, לפרסומים ופתוחים לציבור באתר זה. 
האתר הנו מיזם משותף שלנו עם "יד יצחק בן-צבי".
 מיזם הדיגיטציה של ארכיוני המרכז לאמנות יהודית 


ארכיוני המרכז לאמנות יהודית
מיזם הסריקה והקטלוג של ארכיוני המרכז לאמנות יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים, השומרים תיעודים של אמנות יהודית חזותית לדורותיה. הפריטים השמורים בארכיונים, תועדו על ידי חוקרי המרכז במשך 34 שנים ב-41 ארצות. הם כוללים ממצאים ארכאולוגיים שנתגלו בארץ ישראל, כתבי יד עבריים מאוירים שנכתבו על ידי יהודי התפוצות, תשמישי קדושה, תיעוד מבני בתי כנסת ברחבי העולם ואמנות מודרנית – פרי יצירתם של אמנים יהודיים בימינו.
האוסף הנו יחיד במינו ומשמעותי עבור כל חוקר אמנות, היסטוריה ותרבות יהודיות, כמו גם לציבור המתעניין בעבר יהודי ובגנאלוגיה משפחתית.
המיזם הוא פרי שיתוף פעולה של קרן רוטשילד אירופה, התכנית להעצמת תשתיות מורשת לאומית - "ציוני דרך" ומחלקת היודאיקה של הספרייה של אוניברסיטת הרווארד (בתמיכת הקרן לספרי יודאיקה של הספרייה שהוקמה על ידי דוד ב. קיידן). 
 אתר הצמחים שבסכנת הכחדה בישראל 


אתר הצמחים שבסכנת הכחדה בישראל
אתר הצמחים שבסכנת הכחדה בישראל מרכז מידע על צמחים בארץ, הנמצאים ברמות סיכון שונות. הוא מבוסס על "הספר האדום - צמחים בסכנת הכחדה בישראל" מאת פרופ' אבי שמידע, ד"ר גדי פולק וד"ר אורי פרגמן-ספיר.
הרשימה האדומה של ישראל כוללת 413 צמחים, מהם 36 שלצערנו כבר נכחדו מנופי ארצנו. ניתן למצוא באתר טקסטים המתארים את הצמחים שברשימה האדומה בתבנית ערכים אנציקלופדיים והוא נועד להגיש את המידע על הצמחים הללו בצורה נוחה.

האתר הנו מיזם משותף שלנו עם "רשות הטבע והגנים".
 פורטל המוזיאונים הלאומי 


אל פורטל המוזיאונים הלאומי
פורטל המוזאונים הלאומי של ישראל הנו מיזם ראשון המשקף את התפתחותה של ישראל בשימור וטיפוח המורשת התרבותית בעידן הדיגיטלי.​​​
הוא מהווה שער גישה, באמצעותו נחשפים ומוצגים אוצרות המוזאונים של ישראל בפני הקהל הרחב באשר הוא.
אוצרות המוזאונים, שהנם בעלי עושר חזותי רב ביותר, ניתנים לאיתור ולאחזור על צג המחשב, הטאבלט או הטלפון החכם בפשטות, נוחות ובמהירות.
לצד עושרם של אוספי המוזאונים, נחשפים לציבור הגולשים גם עשרות מיליונים של ערכי תרבות האגורים בספריית התרבות האירופית "אירופיאנה".
הקמתו של פורטל המוזיאונים הוא נדבך ואבן פינה בפרויקט שימור והעצמה דיגיטלית המשותף למשרד התרבות והספורט, לתכנית "ציוני דרך" ולעשרות מוזאונים מוכרים במדינת ישראל.

אל פורטל המוזיאונים הלאומי. אתר הצפרות הישראלי 


אתר הצפרות הישראלי
ארץ ישראל התברכה ביתרונות רבים בתחום הצפרות ותיירות הציפורים. השילוב שבין כמות עצומה של ציפורים בסתיו ובאביב, מגוון מיני עופות, בתי גידול שונים ונגישים, תשתית תיירות מצוינת ומזג אוויר נוח - מאפשר לפתח בישראל רשת מוקדי צפרות מתקדמת.
האתר מהווה אינדקס ובסיס מידע למתעניינים בתחום הצפרות בישראל, בארץ ובעולם, במסגרת פרויקט רשת מרכזי הצפרות הארצית שיזמה החברה להגנת הטבע.

לאתר הצפרות הישראלי. הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות 


אל אתר הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות
במסגרת המיזם, עובר הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות תהליך של שימור ודיגיטציה של החומרים ההיסטוריים שמצויים בו. מטרת המיזם היא לאפשר גישה אל המידע הייחודי, לציבור הרחב בארץ ובעולם.
תהליך הדיגיטציה כולל בראש ובראשונה שימור פיזי של כל תכולת התיקיות שכוללים טקסטים בכתב יד ובמכונת כתיבה, תצלומים, מפות ותכניות על גבי מגוון רחב ביותר של סוגי נייר, כגון: פרגמנט, אורז, סטנסיל, העתקי שמש וכדומה.
תהליך דיגיטציית המידע נעשה על מנת לשמר את החומרים המקוריים למען הדורות הבאים. התהליך מונע את התדרדרות המצב הפיזי של החומר ואת התבלותו, הנגרמת ממגע יד אדם ומחשיפה לשינויים האקלימיים. לצורך כך נסרק כל המידע המצוי בארכיון.
בשלב הראשון, מכיל הארכיון הדיגיטלי את הארכיון המדעי המנדטורי שכולו בשפה האנגלית, לפיכך האתר פותח באנגלית בלבד, עם הסבר כללי בעברית.

אל אתר הארכיון המנדטורי של רשות העתיקות. מפעל המילון ההיסטורי 


לאתר "מאגרים"
בראש מפעלותיה של האקדמיה ללשון העברית עומד מפעל המילון ההיסטורי. על מפעל אדיר ממדים ורב חשיבות זה החליטה האקדמיה סמוך להקמתה, בשנות החמישים של המאה שעברה.
מטרתו של המילון ההיסטורי למסור את תולדותיהן של המילים בשפה, משמעויותיהן במהלך הדורות וגלגולי צורתן, מתי תועדו בפעם הראשונה ומתי פסק השימוש בהן.
אתר "מאגרים", בו מרוכז המילון ההיסטורי, נפתח לקהל הרחב בתמיכת התכנית "ציוני דרך".

לאתר "מאגרים".