יום חמישי, 10 במרץ 2016

מסע אל אתרי המורשת הלאומית: גבעת התחמושת כמו שלא הכרתם

גבעת התחמושת

מאת: אריאל רייטנר | תמונות: ורד פיצ'רסקי

עבור רבים מאתנו השם "גבעת התחמושת" מסמל אתר הנצחה וגבורה, ואת אחד המקומות בהם התרחשו מהמפורסמים שבקרבות מלחמת ששת הימים בפרט ומערכות ישראל בכלל.
אבל אתר גבעת התחמושת משנה את פניו בשנים האחרונות. גבעת ההנצחה והגבורה שרבים מכירים מימי בית הספר ומהסיורים המאורגנים של תנועת הנוער או מקום העבודה, הופכת למשהו חווייתי שמשאיר את חותמו הרבה אחרי שעוזבים את המקום.

Share to Facebook Share to Twitter Email This

את כתרי מעוז, מנכ"ל אתר גבעת התחמושת ואת אלון ולד, מי שאחראי על תחום האירועים והשיווק, פגשנו בשעות הבוקר על הגבעה. אנחנו יושבים לשמוע מהם על המיזמים החדשים, חלקם נחנכו, חלקם עתידים להיחנך באתר המורשת הלאומית, שהפך לשם דבר באתוס הישראלי.
לפני מספר חודשים חנכנו באתר את היכל ההנצחה, שמהווה מוקד התייחדות והזדהות מיוחד במינו, עם 182 הלוחמים שנפלו במערכה על ירושלים בקרבות מלחמת ששת הימים. נגיע אליו בהמשך. אנחנו מתלווים אל אלון במסע מרתק אל הגבעה, שכבר לא דומה למה שהכרנו מסיורי בית הספר. 

גבעת התחמושת
מודל ירושלים ערב מלחמת ששת הימים - בהיכל המודל האור-קולי (צילמה: ורד פיצ'רסקי)
את המסע אנחנו מתחילים באולם בו מוצג חיזיון אור-קולי. בלבו של האולם מוצב דגם של העיר ירושלים, כפי שנראתה ערב פרוץ מלחמת ששת הימים ומסביבו שורות מושבי עץ מסודרות במעגלים. המצגת שמוקרנת על הקיר ועל המודל עצמו יוצרת חוויה תלת-ממדית, כשברקע נשמעים קריינות וקולות אותנטיים מהמערכה. אלון מספר שעבורו, הצלחת המיצג נמדדת בכך שבמהלך 18 הדקות שבהן הוא מוקרן, הסמארטפונים נשארים בכיס. "אנחנו לא מדברים כאן רק על החללים והקרבות" אומר אלון, "אלא ממחישים את כלל הנגזרות ממהלכי הקרב באמצעים הטכנולוגיים". הוא מספר שהמיצג מוקרן גם בשפה האנגלית, לטובת תיירים מחו"ל שפוקדים את האתר.

אנחנו יוצאים מהיכל המודל האורקולי וממשיכים בשבילי הגבעה. במרחק של כמה עשרות מטרים בודדים משם, נמצא היכל ההנצחה. המבנה הוקם כאחד המיזמים שלנו ב-"ציוני דרך" והוא נחנך בשנה החולפת. בהיכל מונצחות, כפי שסיפרנו בתחילת הכתבה, דמותם ומורשתם של 182 הלוחמים שמסרו נפשם במערכה על ירושלים. קירותיו של האולם צבועים בצבעי בורדו והם מאכלסים תמונות ייחודיות של החללים בחייהם, כשבארונות הזכוכית שמקיפים את החלל מוצגים חפצים אישיים, שהועברו בשנים האחרונות על-ידי בני המשפחות השכולות לידי אתר ההנצחה. בנקודה הזו מתגלה החיבור האישי של אלון אל האתר, תוך שהוא מצביע על חפציו האישיים של אביו, סרן רמי ולד ז"ל, שנפל בקרב על הגבעה. תמונות משפחה ונישואין ועיטוריו הצה"ליים של סרן ולד, מוצגים ביחד עם עשרות פריטים אישיים של הלוחמים המונצחים כאן. "כשפנינו בבקשה לקבל את הפריטים, נתקלנו בהכרת תודה מצד המשפחות" מספר אלון. "היו שחידשו קשרים עם קרוביהם מעבר לים בתהליך האיסוף". מסכי המגע שמותקנים בהיכל מאפשרים למבקרים חיבור כמעט אינטימי עם המונצחים, בין השאר באמצעות צפייה בסרטוני הנצחה אישיים. התמונות שנתלו על קירות ההיכל נבחרו מבין ארבע תמונות שהביאה כל משפחה, מהאלבומים המשפחתיים. בלבו של חלל האולם מוקרן סרטון עם כוראוגרפיה – ללא מלים – המעביר את סערת הרגשות שבלבם של הנקראים אל המערכה. אי אפשר שלא לצאת מההיכל מלאים בתחושת הוד.

היכל ההנצחה
קיר היכל ההנצחה (צילמה: ורד פיצ'רסקי)
היכל ההנצחה
מיצג הכוריאוגרפיה בלב היכל ההנצחה (צילמה: ורד פיצ'רסקי)
ממשיכים אל התחנה הבאה ומגיעים אל קיר ההוקרה, המנציח גבורתם של יהודים מרחבי העולם. הקיר שנמצא בצמוד לאמפיתיאטרון החדש שהוקם כאן, נושא לוחות מתכת עם שמותיהם של כ-400 יהודים, נשים וגברים. אלון מספר על משלחת שוטרים מניו-יורק שפקדה את המקום: "פתאום אתה שומע קול בכי מתוך החבורה" מספר אלון. "אתה קולט בתוך קבוצה של גברים גדולים, 'גורילות', גבר שמספר לך שאף אחד מחבריו לא יודע על יהדותו" אומר אלון וממשיך בסיפורו של השוטר הניו-יורקי:  "סבא שלי לחם עם הצבא הסובייטי במלחמת העולם השנייה - כאן, רגשת אותי - הבנתי לאן אני שייך". באמת שיש כאן עוצמות שמצליחות להוציא דברים כאלה.

אנחנו חוזרים לאחור, כשהתחלנו וסיפרנו שגבעת התחמושת מעדכנת את כלי ההמחשה וההדרכה ומנגישה את מורשתה לדורות הבאים. יש כאן כבר הרבה מעבר לאתר ההנצחה המוכר והידוע. כחלק מהמאמץ להנחיל ערכים לבני הדור הצעיר, סדרה של פעילויות שטח מעניקות היום חוויות מיוחדות במינן לציבור המבקרים. בני נוער ומשפחות שפוקדים את האתר, משתתפים בפעילות שטח משולבת ערכים, מתוך מטרה לחבר את הדור הצעיר לערכים הומניים. מי שמכיר את סיפור הקרב על הגבעה, יודע שערכים הומניים ואהבת הארץ מסמלים אותו לא פחות מערכי מנהיגות וגבורה.

מוזיאון איחוד ירושלים
מבט חוץ על מבנה מוזיאון איחוד ירושלים - בקרוב מתחילים בחידושו (צילמה: ורד פיצ'רסקי)
כחלק מתכנית אב רב-שנתית, אנחנו ב-"ציוני דרך", נתחיל בקרוב בחידוש מוזיאון איחוד ירושלים ומלחמת ששת הימים שעל הגבעה. התכנית כוללת התאמת תשתיות חדשות ונגישות והקמת תצוגה חדשה. מלבד היכל ההנצחה שהוקם וכבר פתוח לקהל הרחב, ביצענו גם עבודות לשימור ושחזור של שדה הקרב – כל זאת במסגרת התכנית הרב-שנתית.

וכמובן שיש כאן גם הרבה לראות ולעשות מעבר: יש כאן את הזחל"מ של מוטה גור – הראשון שפרץ אל העיר העתיקה, את הג'יפ המוברח של מגני הר-הצופים ואת הטנק של החטיבה הירושלמית. יש את מסלול גבעת הקרב על תעלותיו המפותלות ואולם שמארח תערוכות אמנות מתחלפות ואירועי בר/בת מצווה, המשולבים בסיור מורשת בהובלת הבן/הבת שחוגגים. יש מתחמים ומדשאות שעליהם נערכים אירועים משפחתיים ועוד ועוד...
אז בין אם אתם הורים שמחפשים פעילות חוץ משולבת ערכים ובין אם אתם זוג או חברים שמחפשים חוויה מעצימה – גבעת התחמושת היא המקום בשבילכם.

תכננו את ביקורכם באתר גבעת התחמושת.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: