יום רביעי, 10 בפברואר 2016

מסע אל אתרי המורשת הלאומית: מיזם החפיר והקישלה במגדל דוד


מגדל דוד

מאת: אריאל רייטנר | תמונות: ורד פיצ'רסקי

אל מגדל דוד הגענו בשעת צהריים מאוחרת, כי אין כמו השעות שבהן מתמקמת השמש ממערב לחומת העיר העתיקה של ירושלים, בה נמצאת המצודה. כמעט בכל פינה אפשר לראות את 3000 שנותיה של העיר, נדבך על גבי נדבך, אבל בודדים המקומות שבהם מתרכזת כל ההיסטוריה כולה, בשטח כל כך מצומצם. כשמדברים על מורשת לאומית כאן, אין ספק שזהו אחד המקומות שמרכזים כמעט את הכול, ממש מההתחלה.

Share to Facebook Share to Twitter Email This

אנחנו פוגשים את אילת ליבר, מי שמנהלת בשנים האחרונות את מוזיאון מגדל דוד, בכניסה אל שטח המצודה. היא מלווה אותנו אל אחד הפרויקטים שלנו בתכנית "ציוני דרך", שהסתיים זה מכבר - חפיר המצודה במגדל דוד.
שנים שבהן היה החפיר נטוש ומוזנח, הסתירו תחת ערימות עפר ופסולת אוצרות היסטוריים מדהימים בחשיבותם. חפירות מוקדמות שנעשו כאן במהלך שנות ה-80 של המאה הקודמת, חשפו בקרקעית החפיר שרידים מתקופות הבית הראשון והשני - רמזים ואבני דרך למה שייחשף כאן בהמשך. 
מתחילים ויורדים בגרם המדרגות שמוביל אל החפיר עצמו. מספר מטרים משם, מגיעים אל אזור חצוב, שהיה לפני כ-2000 שנה בריכת מים עצומת ממדים. יוסף בן מתתיהו ממקם את ארמונו של המלך הורדוס ממש כאן, באזור הזה. לפני כשני מילניומים, שחו במימי בריכה החצובה המלך הבנאי ואורחיו רמי הדרג, שחפץ ביקרם. אל מול גרם המדרגות המרשים שנחצב בסלע והוביל פעם אל תוך הבריכה, הוצב במסגרת המיזם שלנו מסך ענק, המקרין סרטון הדמיה וממחיש איך נראה המקום בתקופתו של הורדוס. אי אפשר שלא להתרשם מעצמתם של בריכת המים והארמון המרהיב ששכן דרומית לה. "בעבר ייחסו את הבריכה למלך הורדוס עצמו" מספרת אילת, "אבל כיום, אנחנו יודעים שהיא כנראה הקדימה את תקופתו, בזכות מטבעות חשמונאיים שנמצאו בתעלות הניקוז שלה". 

בריכת המים במתחם הארמון של הורדוס
מבט כללי אל האזור שבו הייתה בריכת המים במתחם הארמון של הורדוס - חלקים גדולים ממנה מכוסים בבנייה מאוחרת
(צילמה: ורד פיצ'רסקי) 
דרומית לאזור שבו שכנה הבריכה, נמצא כיום מבנה הקישלה – בית המעצר שהוקם כאן ב-1834 ע"י שליט מצרים איברהים פשה, שכבש את אזור ארץ ישראל לתקופה קצרה מידי העותמאנים. במורשת הלאומית הישראלית, התקבע הקישלה כמקום מעצרם של אנשי האצ"ל בתקופת המנדט הבריטי בארץ ישראל. המבנה נמצא בנקודה שבה מעריכים החוקרים שכן ארמונו של הורדוס. הוא היה שייך למשטרת ישראל, פונה בחלקו המערבי ונחפר. שכבות שכבות שקולפו מחלקיו הפנימיים חשפו כ-3000 שנות היסטוריה, מרוכזות כולן במה שהפך לאולם ארוך, גבוה ומרשים - כבר מרגע הכניסה אליו. כחלק ממיזם שלנו, עתידות להיות מוקמות באולם רצפות זכוכית, שיאפשרו מבט על כל אחת מהתקופות שנדחסו כאן, זו מעל זו. 

האולם שנחפר מתחת לקישלה
(האולם שנחפר מתחת לקישלה - 3000 שנים של היסטוריה מרוכזות כאן (צילמה: ורד פיצ'רסקי

ממפלס תאי המעצר מתחילים לרדת במדרגות, שבכל שלב שלהן אנחנו חוזרים מאות שנים לאחור. אילת מצביעה על מעין אמבטיות בנויות אבן ומצופות בטיח, שנמצאות ממש מתחתינו. "בקרקעית הבריכות הללו, נמצאו שרידי פיגמנטים" היא אומרת. "זה גילוי שמתחבר אל סיפורו של בנימין מטודלה, שהגיע לכאן בתקופת הכיבוש הצלבני ותיאר משפחה יהודית אחת, שחיה מתחת למגדל דוד ועסקה בצביעת בדים".
בשנת 1099 כבשו הצלבנים את ירושלים ורצחו את תושביה היהודים והמוסלמים. אלו ששרדו את מסע ההרג הוגלו אל מחוץ לעיר ונאסר עליהם להתיישב בה. כ-70 שנה לאחר מכן, הגיע לירושלים הנוסע היהודי בנימין מטודלה וכך סיפר:
"ירושלים היא עיר קטנה ובצורה תחת שלוש חומות, ויש שם בית הצביעות שקונין אותו היהודים בכל שנה מן המלך, שלא יעשה שום אדם צביעה בירושלים, כי אם היהודים לבדם. והם כמו ד' יהודים דרים תחת מגדל דוד בפאת המדינה". ממש כאן התגוררו ועבדו היהודים הבודדים, שהורשו לשהות בתחומי העיר בתקופת שלטון הצלבנים.

ממשיכים הלאה באולם הגדול. אילת מצביעה על קטע קטן של חומת אבן, תחום משני צדדיו ומעליו חומת אבן מאוחרת יותר. "יוסף בן-מתתיהו מספר על חומת הורדוס שנבנתה על גבי חומה מימי דוד ושלמה" היא מסבירה, כשהיא מתייחסת אל תיאורו של בן-מתתיהו: "והנה משלש החומות האלה האחת היא החומה הישנה, אשר נוסדה על הגבעה המתרוממת מעל לנבכי התהום, וקשה היה להבקיע אליה, כי מלבד משגב המקום היה גם בנינה איתן, מעשה ידי דוד ושלמה. והמלכים המולכים אחריהם החרו והחזיקו בעבודה הזאת" (תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים - ספר ה', ד': ב'). אילת מספרת שכששלחו החוקרים את החומר האורגני, שגורד מאבני שכבה זו לתיארוך פחמן 14 – הסתבר כי מדובר בחומה מימי חזקיהו המלך (המאה השמינית לפנה"ס). כאן עבר גבולה המערבי של העיר העליונה בימי הבית הראשון.

קטע חומה שתוארך לימי חזקיהו המלך
(קטע החומה שתוארך לימי חזקיהו המלך (צילמה: ורד פיצ'רסקי

בשכבת האולם המיוחסת לתקופה שבה שכן כאן ארמונו של הורדוס, מצאו החוקרים תעלות מים, ששימשו למילוט מהעיר, בחורבן הגדול שפקד את ירושלים בשנת 70 לספירה.

מה שנחשף במסגרת מיזם החפיר זמין כבר כעת לציבור הרחב, אבל יש עוד הרבה מה לראות במגדל דוד, עד שתסתיימנה העבודות על מיזם הקישלה. יש כאן את המוזיאון לתולדות ירושלים, את התצפית הפנורמית המרהיבה מגג מגדל פצאל (היחיד משלושת מגדלי השמירה שבנה כאן הורדוס ששרד), יש את המופע הלילי ובקיצור - שווה ביקור.
את תכנון מיזם הקישלה כבר השלמנו, ובעתיד הקרוב, לאחר אישורן, יחלו העבודות במקום. כשתסתיים הקמתו של המיזם, מיצגים טכנולוגיים מתקדמים ישלימו את עצמת הביקור כאן - עם מסע לאחור בדברי ימיה של העיר, שכולו במתחם אחד עתיק ומפורסם. 


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: