יום שני, 10 באוגוסט 2015

הצצה אל מראה מוזיאון לוי אשכול ובית החברה להגנת הטבע


בלב שכונת רחביה בירושלים, ברחוב בן מימון 46, שכן מיותם מאז שנת 1974 מעונם של שלושה מראשי ממשלותיה של ישראל. דוד בן גוריון, לוי אשכול וגולדה מאיר, התגוררו כולם בבית הבטון והטיח, שבניגוד לבנייה האופיינית לירושלים לא צופו קירותיו באבן.

Share to Facebook Share to Twitter Email This

ראשיתו של המבנה בשנת 1933, כשתוכנן על ידי האדריכל בנימין צ'ייקין (חייקין) ונבנה עבור יוליוס ג'ייקובס, ששימש כסגן מזכיר ממשלת המנדט וכסגן מושל ירושלים בתקופת המנדט הבריטי. 13 שנים לאחר בנייתו, נהרג ג'ייקובס בפיצוץ מלון המלך דוד ואלמנתו השכירה את הבית לסוכנות היהודית, שאכסנה בו את "מועדון חובבי התיירות". בשנת 1950 הוסב הבית ומאז שימש כמשכנם של ראשי ממשלות ישראל, עד להעתקתו של  המעון הרשמי בשנת 1974 אל המבנה הנוכחי שברחוב בלפור. מאז נותר הבית שברחוב בן מימון 46 בשיממונו.

בית ראש הממשלה 1950
מראה הבית בשנת 1950 (צילום: סימור קטקוף, מתוך אוסף התצלומים הלאומי)


שלוש שנים לאחר שחדל לשמש כמעונם של המנהיגים, הועבר המבנה לידי עמותת "יד לוי אשכול", מתוך כוונה שישמש מוזיאון הנצחה לראש ממשלתה השלישי של מדינת ישראל. עבודות שיקום ראשוניות בוצעו במקום בין השנים 2002-2004 ובמהלך שנת 2014 הוחלט, כי בנוסף להקמת מוזיאון ההנצחה, ישמשו חלקים מהמבנה כבית קבע עבור החברה להגנת הטבע.
עבודות השיפוץ והקמת המוזיאון שהחלו בימים אלה לאחר תכנון רב והפעילות ב-"בית לוי אשכול", ממומנות ע"י התכנית "ציוני דרך" באגף מורשת לאומית במשרד רה"מ, והמוזיאון עתיד לפתוח את שעריו במהלך שנת 2016.


ניהול ופיקוח: יד לוי אשכול והחברה להגנת הטבע
תכנון ועיצוב: אליאב נחליאלי - פרוגרמה 1 המחשות בע"מ
ניהול פרויקט: גב וייל, אמינאו בע"מ
אדריכל שימור: משה שפירא
רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: