יום שני, 6 ביולי 2015

אוניברסיטת בן גוריון תציע לימודי תואר שני באוצרות ומוזיאולוגיה, עם דגש על מורשת היסטורית ותרבות חזותית

צילום: משה מילנר, לע"מהחל משנת הלימודים הבאה, המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, תציע מסלול לימודים לתואר מוסמך (M.A.) באוצרות ומוזיאולוגיה, עם דגש על מורשת היסטורית ותרבות חזותית. זהו המסלול הראשון מסוגו בארץ.

המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא מחלקה צעירה ודינאמית המובילה בתחומה. הלימודים במחלקה מעודדים חשיבה מחקרית וביקורתית על סוגיות מרכזיות בתחומי התרבות החזותית, תוך אימוץ גישות בין-תחומיות ובין-תרבותיות, ושימת דגש על יישומים המאפשרים התמודדות ישירה עם תנאי השדה והשיח האמנותיים והמוזיאליים, בהקשר של אמנות עכשווית בכלל ואמנות ישראלית בפרט.


Share to Facebook Share to Twitter Email This


המחלקה מציעה מסלול לימודים לתואר מוסמך (M.A.) במסגרת יום לימודים אחד בשבוע, למשך שנתיים אקדמיות (הלימודים מתקיימים בימי חמישי).
החל משנת תשע"ו (2015-2016) ייפתח במחלקה מסלול מחקרי חדש, יחידי בישראל, המעניק תואר שני באוצרות ומוזיאולוגיה, בדגש על מורשת היסטורית ותרבות חזותית.

אוניברסיטת בן גוריון - צילום באדיבות האוניברסיטה

עיקרי התכנית (מסלול מחקרי – 36 נק"ז):

לימודי האוצרות ומקצועות המוזיאולוגיה העיונית והמעשית במחלקה משלבים סוגיות תיאורטיות ומעשיות בתחומי התרבות החזותית והאדריכלות, תוך דגש על ההיסטוריה החזותית של ארץ ישראל והמחשה של תכנים אוצרותיים באתרים ומוזיאונים היסטוריים בישראל.
התכנית מתקיימת בשיתוף עם אגף מורשת והנצחה במשרד רה"מ והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, והיא חרטה על דגלה את קידום שדות המחקר בתחום התרבות החזותית המקומית, במטרה להכשיר ולהעשיר את התחום באנשי מקצוע מיומנים. לסטודנטים במגמה ניתנת האפשרות לסטאז' במגוון מוזיאונים ואתרי מורשת בישראל.

קורסי המוזיאולוגיה כוללים התייחסות לאספקטים של שימור, איסוף, קטלוג ותצוגה במוזיאונים היסטוריים ונושאיים. קורסי הבחירה הנותרים והסמינרים המוגשים במסגרת הלימודים במגמה מתמקדים בתחום התמחות הרלוונטי לעבודת הגמר (תזה).
בין הקורסים: אוצרות רעיונית ומעשית, מוזיאולוגיה בשטח (מפגשים והיכרות עם אנשי מקצוע מובילים מתחומים שונים של שדה המוזיאולוגיה בישראל), היסטוריה ותיאוריה של מוזיאונים (היסטוריה, תפיסת הזיכרון ומורשת). המורשת הבנויה (פרקים בתולדות האדריכלות בא"י), תולדות המוזיאונים והאתרים ההיסטוריים בישראל, המרחב המוזיאלי (תפיסת החלל, תולדות העיצוב, הנגשה ותקשורת חזותית), מקורות ראשוניים (שיטות מחקר, אוצרות, מקורות).

לפרטים והרשמה: פרופ' נירית בן-אריה דבי, ראש המחלקה לאמנויות: nbad@bgu.ac.il 
מזכירות המחלקה לאמנויות: 08-6477199 • אתר המחלקה לאמנויות.  רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: