יום רביעי, 24 ביוני 2015

מסע בזמן אל בית כנסת העתיק והמפואר "עין קשתות" - ברמת הגולן


אחד מבתי הכנסת החשובים והמפוארים שהתגלו בארץ, נמצא בסמוך למושב נטור בדרום הגולן. בית הכנסת, שייסודו מתוארך לתקופה הביזנטית, שימש כמרכז הרוחני של הקהילה שחיה בכפר אשר השתרע על פני שטח של כ-30 דונם ולצדו מעיין עם שלוש קשתות (אום אל-קנאטיר), אשר שימש לתעשיית הלבנת פשתן.

Share to Facebook Share to Twitter Email This


שרידי הכפר התגלו לראשונה בסוף המאה ה-19 על ידי סר לורנס אוליפנט והמהנדס גוטליב שומכר. ביומן המסע ציין סר אוליפנט: "אני רואה באתר החורבות של אום אל-קנאטיר את מיטב התגליות שגיליתי עד היום".
בית הכנסת חרב ברעידת אדמה בשנת 749 לספירה. רק בשנות ה-2000 התחוור לחוקרים עד כמה מפואר, גדול ומיוחד בית הכנסת העתיק שבמקום.
בקיץ 2003 החל ביוזמת מועצה אזורית גולן, ממשלת ישראל ורשות העתיקות פרויקט חפירה וקימום בית הכנסת. הפרויקט מבוצע בחסות מדעית של המכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת בר-אילן ושל מכללת כנרת, בסיוע המכון לחקר הגולן, התכנית "ציוני דרך" במשרד ראש הממשלה ובפיקוח רשות העתיקות.
מראה כללי של בית הכנסת בעין קשתות
בטכנולוגיה חדשנית, שמהווה מהפכה במחקר הארכיאולוגי, נעשות עבודות הקימום מחדש של בית הכנסת, אבן על אבן, כולן אבנים מקוריות שנשתמרו ולא נבזזו לאורך השנים וזאת בזכות מיקומו המרוחק מכל מקום יישוב.
מתפארתו וגודלו של בית הכנסת (כ-13 מטר רוחבו, כ-18 מטר אורכו וכ-12 מטר גובהו), אפשר ללמוד על עושרם של התושבים שהתגוררו בכפר. בית הכנסת נבנה במתווה בסיליקה: שני טורי עמודים המחלקים את החלל לשלושה חללי אורך. רצפת בית הכנסת מצטיינת באלמנט עיצובי ייחודי: במרכז אולם התווך הונחו אריחי הריצוף בצורת מתומן, הכלוא בתוך עיגול. עיטור זה מציין את מרכזו הגיאומטרי של המבנה. 
גולת הכותרת של ממצאי החפירה הינה ללא ספק היכלית ארון הקודש המפוארת, שהתנשאה לגובה של כ-5.5 מטר, נבנתה בצמוד לקיר החזית הדרומית הפונה לירושלים והשתמרה כמעט בשלמותה. במקום נמצאו שני עמודים מעוטרים בתבליטים עשירים של גפן, ורדות, קשתות ועיטורים גיאומטריים אחרים, ובראש כל עמוד תבליט מנורת שבעת הקנים המלווה בסמלים יהודיים מובהקים: מחתה, שופר וארבעת המינים.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: