יום ראשון, 21 ביוני 2015

הסתיימו עבודות השיקום בבית הכנסת העתיק של גוש חלב


בית הכנסת בגוש חלב לאחר שיקומו
צילום: רשות העתיקות
בית הכנסת העתיק של גוש חלב נחפר לראשונה בשנת 1905 ע"י החוקרים הגרמנים היינריך קוהל וקרל וטצינגר, במסגרת סקר מקיף שביצעו על בתי כנסת עתיקים בגליל.
הישוב גוש חלב עצמו, הוזכר בכתביו של יוסף בן מתתיהו, כשהוא מציין שהייתה זו העיר האחרונה בגליל, שנפלה לידי הרומאים - בימיו של המרד הגדול. עפ"י בן מתתיהו, תושבי גוש חלב פתחו את שערי העיר בפני טיטוס, לאחר שמנהיגם יוחנן בן לוי (יוחנן מגוש חלב - ממנהיגי המרד הגדול ברומאים) נמלט מהעיר עם אנשיו.
העיר מוזכרת רבות במשנה ובגמרא והיא הייתה ידועה הן באיכותו של שמן הזית המעולה שיוצר שם (תלמוד הבבלי, מסכת מנחות) והן במצודת העיר, שעפ"י המסורת הייתה מוקפת חומה עוד מימי יהושע בן- נון.
עוד עפ"י המסורת היהודית, מצויים קבריהם של שמעיה ואבטליון בכניסה לגוש חלב.

מלבד בית הכנסת העתיק המוכר לנו כיום, היה בית כנסת מרכזי נוסף בישוב, שמיקומו היה ככל הנראה היכן שכיום שוכנת כנסיית מר בוטרוס. המבקרים במקום יכולים להבחין בשרידים מועטים בלבד שנותרו ממבנה זה, מצפון למבנה הכנסייה.

Share to Facebook Share to Twitter Email This

שרידיה של גוש חלב מצויים כיום בתחומי הכפר הערבי ג'ש, בסמוך לכביש 89 - צפונית למושב מירון. בית הכנסת העתיק נמצא כחצי ק"מ צפונית-מזרחית לג'ש, בסמוך לנחל גוש חלב.
יש הטוענים כי עובדה זו מלמדת כנראה, כי בית הכנסת היה שייך לקבוצת אנשים שהקימה שכונה מחוץ לישוב העתיק, או אף כי יתכן ומדובר בישוב עצמאי ונפרד מגוש חלב.
מבנה בית הכנסת הוקם כנראה בסוף המאה השלישית לסה"נ ובמהלך המאה הרביעית נערכו במקום מספר שינויים, שהבולט בהם היה תוספת של בימה קטנה, שנבנתה על גבי הבימה הגדולה שהייתה במבנה. במחצית השנייה של המאה השישית נהרס המבנה ויצא מכלל שימוש.

בית הכנסת בגוש חלב לאחר שיקומו
צילום: רשות העתיקות
במהלך שנת 2013 הכינה רשות העתיקות תכנית לשיקום בית הכנסת בגוש חלב, שסבל משלבי בלייה מתקדמים בשל פגיעת צמחייה, בליית חומרי מליטה והיעדר אבני בנייה שניתקו מהמבנה החרב. שטח המבנה כולו היה מכוסה בצמחייה רבה, שכיסתה חלקים גדולים מקירות המבנה, מחלקי הריצוף וכמעט את כל שטח המרחבים הצרים.

בימים אלו, הושלמו עבודות השיקום של בית הכנסת העתיק, שביצעה  רשות העתיקות במסגרת התכנית "ציוני דרך".
צמחיית הפרא שצמחה בשטח בית הכנסת נוקתה והתווספה רצועה נקייה של כשלושה מטרים סביב המבנה. כמו כן, תוקנו האבנים הבלויות, הסדקים ושברי האבן וחוזקו המבנה ופרטיו השונים.

אנחנו מזמינים את הציבור לבוא ולפקוד את בית הכנסת העתיק - אך אנא, שימרו על אתר המורשת הלאומית למעננו ולמען הדורות הבאים.


הפוסט מבוסס על סקירת תכנית השימור שהוגשה על-ידי רשות העתיקות.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: