יום שני, 22 ביוני 2015

חמישה אתרים מהתכנית "ציוני דרך" - בהנפקת בולים מיוחדת, בנושא המורשת הלאומית


גיליון הבולים המהודר בנושא אתרי המורשת הלאומית
של ציוני דרך
חמשה אתרי מורשת לאומית המופיעים על סדרת בולים ומתוארים בחוברת שהונפקה ע"י "דואר ישראל" בשנת 2014, מספרים מחמש זוויות שונות את סיפורו של עם ישראל בארצו – מימי קדם ועד להקמת המדינה בתש"ח-1948.
הקשר בין עם ישראל וארץ-ישראל הוא עתיק יומין. זאת אפשר ללמוד מן המקורות הכתובים והממצאים הארכיאולוגיים. בני הדורות של לפני 3,000, 1,500 ו-1,000 שנים הותירו לנו אתרים רבי-עניין המספרים על החיים בתקופותיהם. בני הדורות הקודמים לנו בארץ, אנשי שיבת-ציון המודרנית, הוסיפו אתרים משלהם. האתרים העתיקים והחדשים יותר מצטרפים למסכת אחת.


Share to Facebook Share to Twitter Email This

בשנת 2010 הכריזה ממשלת ישראל על תוכנית "העצמת תשתיות מורשת לאומית", שמטרותיה הן: שיקום, שימור, פיתוח, הסברה, פרסום ושיווק של נכסים היסטוריים ואוצרות תרבות – לחיזוק הזהות הישראלית. לשם כך הוקם אגף מורשת במשרד ראש הממשלה האחראי לביצוע התוכנית. חמישה מתוך מאות האתרים שנכללים בתוכנית "מורשת" זכו לבולים.
את התקופות העתיקות מייצגים עיר דוד בירושלים ועין קשתות בגולן. עיר דוד הוקמה לאחר שהמלך דוד בחר בירושלים כבירת הממלכה המאוחדת. בעין קשתות מיוצגת תקופה מאוחרת יותר, המאה החמישית לספירה. בית הכנסת שנחשף במקום ועובר תהליכי שימור ופיתוח הוא מן היפים שנתגלו בארץ.
היישוב היהודי בפקיעין שבגליל, שלא חדל להתקיים במשך מאות ואלפי שנים, מהווה את החוט המקשר בין התקופה העתיקה לתקופה המודרנית. את המאה העשרים מייצגים שני אתרים המדגישים בעצם קיומם ובתוכנם את המאבק לעצמאות ואת העצמאות עצמה. מחנה המעפילים בעתלית בא להזכיר את חתירתם של יותר מ-120 אלף מעפילים לעלות ארצה, למרות האיסורים הבריטיים, ואילו בית העצמאות בתל-אביב מספר על יומו האחרון של השלטון הזר בארץ, שהיה גם יומה הראשון של מדינת ישראל העצמאית.
חמשת בולי המורשת הלאומית והחוברת המוקדשת להם ולמפעל המורשת בכללותו מוגשים לאזרחי מדינת ישראל, ממשיכי מסורת ארוכה של קשר לארץ וישיבה בה.

ד"ר מרדכי נאור


את הסדרה ניתן לרכוש ביחד עם חוברת הסברים מהודרת, בסניפי דואר ישראל הנבחרים, בחנות מוזיאון העצמאות ובאתר חברת דואר ישראל.

חמישה אתרי מורשת לאומית מתוך התכנית "ציוני דרך" - בסדרת הבולים בנושא המורשת הלאומית של דואר ישראלרוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: