יום רביעי, 27 במאי 2015

בנו של הנשיא המנוח בן-צבי, הובא למנוחות - בחלקה שניצלה בהתערבות אגף מורשת לאומית והנצחה


חלקת קבר הנשיא בן-צבי ורעייתו, כפי שנראתה לאחר ניסיון
השתלטות  החברה קדישא - על רקע חלקות הקבר שנבנו ללא רשות
(צילום: משרד רה"מ) 
אתמול בערב (יום ג') הובא למנוחות בגבעת שאול בירושלים עמרם בן צבי ז"ל, בנו של הנשיא השני יצחק בן צבי ז"ל. עמרם נקבר בחלקה של אביו, שביקש בצוואתו להיקבר כאחד העם ולא בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.
אחרי פטירתו של עמרם ז"ל, יצרה קשר משפחתו עם חברת קדישא חסידים על מנת להביאו לקבורה. בחברה נמסר לה שהחלקה הולאמה ועליה לפנות למשרד ראש הממשלה.
לפני ארבע שנים ובעקבות מחסור בשטחי קבורה, נעשה ניסיון של החברה קדישא להשתלט על מתחם אחוזת הקבר של הנשיא. ניסיון זה כלל בין היתר הגעה לבנו של הנשיא עמרם ולאשתו רחל, ולקבל את הסכמתם לדבר. במקביל, ותוך זמן קצר נהרסה חלקת הקבר שבמהלך השנים גודרה וטופחה על ידי המדינה והמשפחה – ובוצעו בה עבודות חפירה שנועדו להכשיר מקום לקברים נוספים.


Share to Facebook Share to Twitter Email This

מראה הרחבה המשוקמת אמש, בהלווייתו של עמרם בן צבי ז"ל
(צילום: משרד רה"מ)
רק אחרי התערבות  של ראש אגף בכיר מורשת והנצחה במשרד ראש הממשלה ראובן פינסקי שביקר במקום יחד עם מנכ"ל משרד הדתות לשעבר אביגדור אוחנה - נעצרו העבודות בחלקה והיא שוקמה.
טענות החברה קדישא לפיהן החלקה נמצאת בבעלותה, נהדפו אחרי שמשרד ראש הממשלה הציג תיקים היסטוריים שנמצאו בארכיון המדינה. תיקים אלה מעידים בבירור כי החלקה נועדה לשמש כחלקת הנשיא ומשפחתו, וכי הניסיון לפלוש לרחבת הקבר נעשה ללא סמכות.

על מנת למנוע הישנות מקרה דומה בעתיד, נכלל הטיפול בחלקת הקבר של הנשיא בן צבי בתכנית להעצמת תשתיות המורשת הלאומית של משרד ראש הממשלה ומאז בוצעו בו עבודות תשתיות ופיתוח נוף.

ראובן פינסקי, שהגיע לחלוק כבוד אחרון לבנו של הנשיא אמר כי הבאתו לקבורה במתחם הקבר על פי צוואת אביו המנוח, מהווה עבורו סגירת מעגל היסטורי ויש בה לחלוק כבוד לנשיא השני של מדינת ישראל ולבני משפחתו.

לנשיא בן צבי היו שני בנים: עלי ועמרם. עלי, בנו הצעיר, נפל במלחמת העצמאות על הגנת קיבוץ בית קשת. עמרם הותיר אחריו אישה – רחל, ושתי בנות, שגם גם הן אמורות להיקבר בחלקה.

רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחר דף הפייסבוק שלנו: