יום שלישי, 19 במאי 2015

נחנך דגם בזלת של שער הקשתות העתיק בעולם - בתל דן


דגם הבזלת של השער הכנעני בתל דן
דגם הבזלת של השער הכנעני בתל דן (צילום: רשות הטבע והגנים)
תל דן, בחלקה הצפוני של ארץ ישראל, יושב על ידי בני האדם כבר בתקופות קדומות מאוד. עובדת מיקומו הגבוה והמוגן יחסית והיותו שופע במים ובשטחים פוריים, משכו מתיישבים אל המקום כבר בראשית האלף הרביעי לפני הספירה. בסביבות שנת 2700 לפנה"ס הוקמה במקום העיר הראשונה ובחלוף כאלף שנים, במאה ה-17 לפנה"ס, כבר הייתה זו עיר מבוצרת היטב ובעלת סוללת עפר גבוהה, שהתנשאה לגובה של עד 15 מטרים.

Share to Facebook Share to Twitter Email This

שמה של העיר העתיקה דן, נזכר לראשונה בתנ"ך, כשבספר בראשית מסופר על אברהם היוצא להשיב את אחיינו לוט, משבי ארבעת המלכים:
"וַיִּשְׁמַע אַבְרָם, כִּי נִשְׁבָּה אָחִיו; וַיָּרֶק אֶת-חֲנִיכָיו יְלִידֵי בֵיתוֹ, שְׁמֹנָה עָשָׂר וּשְׁלֹשׁ מֵאוֹת, וַיִּרְדֹּף, עַד-דָּן" (בראשית, י"ד, י"ד).

תקופות ההתיישבות השונות הותירו בתל דן את חותמן, ושרידים רבים לצידם של ממצאים חשובים נחשפו בו. במפורסמים שבממצאיו של תל דן, נמצא השער הכנעני בצידה הדרום-מזרחי של העיר, המיוחס לתקופת הברונזה התיכונה (אמצע המאה ה-18 לפנה"ס) – תקופה הנחשבת בכרונולוגיה מקראית לראשית תקופת האבות. השער העתיק, הבנוי לבני בוץ וקשת לבנים שנותרה על כנה, נחשב לשער הקשת העתיק בעולם שהשתמר בשלמותו.

דגם הבזלת של השער הכנעני בתל דן
דגם הבזלת אל מול השער המקורי של תל דן
(צילום: רשות הטבע והגנים)
תכנית "ציוני דרך" במשרד רה"מ, ביחד עם רשות הטבע והגנים המפעילה את אתר תל דן, הציבו השבוע באתר מודל תלת-ממד של השער הכנעני, הממחיש למבקרים במקום את מראהו המקורי של השער – כפי שנראה לבאים בו, לפני כ-3,800 שנים.
מודל האבן הייחודי שפוסל מגוש אבן בזלת שלם, ממחיש את הידוע כיום על מראה השער, לאחר שנים ארוכות של מחקר ארכאולוגי באתר. במודל שולב גם הקשרה המקראי של העיר דן, באמצעות פסוקי המקרא שבהם היא מוזכרת.

מוזמנים לבוא ולבקר באתר תל דן, המושך אליו מידי שנה, אלפי תיירים מהארץ ומחו"ל, ולהתרשם מאלפי שנות היסטוריה לאומית המומחשות כעת, גם בעזרת המודל המפורט והמרהיב.
האתר נמצא בתוך שמורת הטבע תל דן, והוא פתוח למבקרים בשעות*: 

שעון קיץ:
בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00

שעון חורף:
בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

* הפרטים כפי שנמסרו ע"י רשות הטבע והגנים. בכל מקרה, מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים לגבי מחירי כניסה ושעות פעילות עדכניים של האתר.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחר דף הפייסבוק שלנו: