יום ראשון, 17 במאי 2015

יום ירושלים התשע"ה: הוסר הלוט מעל היכל ההנצחה בגבעת התחמושת


היכל ההנצחה
הקרב הקשה שהתחולל על גבעת התחמושת, איפשר במהלך מלחמת ששת הימים את הפריצה אל העיר העתיקה של ירושלים, את החבירה אל מובלעת הר הצופים ואת שחרור הכותל המערבי. במהלך השנים, התקבע הקרב באתוס הישראלי כדוגמה לחירוף נפש, מסירות ולאהבת המולדת.
המערכה הממושכת והעיקשת שהתחוללה על הגבעה, הפכה לאחד מסמליה המרכזיים של ירושלים המאוחדת, ששוחררה במחיר דמם של 182 חללים - שנפלו על שחרור העיר. 
משחררי העיר, לוחמי צה"ל, קבעו את גבעת התחמושת כמרכז להנחלת מורשת המערכה על ירושלים לדורות הבאים, ובשנת 1989 הוכרזה גבעת התחמושת - אתר מורשת לאומי.


Share to Facebook Share to Twitter Email This

היכל ההנצחהבשנים האחרונות מתבצע באתר פרויקט רחב היקף לחידוש ולשימור הגבעה, במסגרת התכנית "ציוני דרך" שבמשרד רה"מ. במסגרת הפרויקט, מוקם מחדש המוזיאון שבאתר ההיסטורי, תוך שדרוג, הרחבה ושילוב של טכנולוגיות תצוגה מתקדמות.

אחד המיזמים המרכזיים בתכנית המקיפה, שמתפרשת על פני שנים אחדות, הוא היכל ההנצחה. ההיכל משמש כאתר ההתייחדות וההזדהות עם 182 הלוחמים - שנפלו במערכה על בירת ישראל, והוא משתלב במכלול ההנצחה שבאתר גבעת התחמושת. הקמתו התאפשרה בזכות מידע רב ותמונות, שהועברו בשנים האחרונות על-ידי בני המשפחות השכולות, לידי אתר ההנצחה.

ההיכל, שנמצא בסמוך לכניסה אל הגבעה, מציג לצד דמויות הלוחמים שנפלו בקרב, גם את אמנת ירושלים – המהווה הצהרת אמונים של מדינת ישראל לעיר ירושלים. האמנה נחתמה בכ"ח באייר ה-תשנ"ב (1992), ע"י ראשי המדינה, ראשי זרועות הביטחון והרבנים הראשיים - 25 שנים לאחר שחרורה ואיחודה של העיר.

היום, יום ירושלים תשע"ה (2015), הוסר הלוט מעל היכל ההנצחה, במעמד התורם ברוס ק. גולד ואישי ציבור.
ההיכל עצמו ייחנך בחודש הבא, במעמד המשפחות השכולות וחבריהם לנשק של הנופלים, ולאחר מכן יהיה פתוח לביקור הציבור הרחב.

לזכרם.

היכל ההנצחההיכל ההנצחה

צילומים: ליאורה בארי-אלדן ושרוליק גנוד.

רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחר דף הפייסבוק שלנו: