יום שני, 27 באפריל 2015

הסתיימו עבודות השימור בבית הכנסת העתיק שבמירון


 בית הכנסת העתיק במירון, לאחר עבודות השימור
צילום: רשות העתיקות
בית הכנסת העתיק במירון, שוכן בסמוך למירון המודרנית וממוקם במדרגה חצובה בסלע, המשקיפה ממרומי חורבת מירון. מבנה בית הכנסת העתיק, נמצא לא הרחק מקבר הרשב"י (רבי שמעון בר יוחאי), המושך אליו מידי יום מבקרים רבים. נדמה כי מרבית פוקדי הקבר, אינם מודעים להימצאותו של המבנה, עתיר המורשת, שנמצא בפאתי הישוב ואינם מבקרים בו. 

ידוע כי בית הכנסת יוחס עוד בימי הביניים לרשב"י ועל פי המסורת, אם ייפול משקופו הסדוק של המבנה, יהיה זה אות לביאת המשיח. שרידי בית הכנסת, שחזיתו השתמרה למלוא גובה הפתחים, עוררו התפעלות ומשכו מבקרים, כבר במאות הקודמות.Share to Facebook Share to Twitter Email This

רקע היסטורי

בית הכנסת העתיק של מירון מוזכר בכתביהם של נוסעים וציילנים לאורך הדורות, ובהם: בנימין מטודלה, ר' שמעון בן שמשון, יערי ואחרים. במאה ה- 19 לסה"נ בקרו במקום החוקרים רנאן, רובינסון ווילסון ובנוסף, נכלל בית הכנסת בסקר הגליל של הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל (P.E.F), שהתפרסם בשנת 1881 .
בשנת 1905 תיעדו את בית הכנסת הארכאולוגים הגרמניים קוהל ווטצינגר, באמצעות תצלומים ושחזור תכניות המבנה. 

בשנות החמישים של אותה המאה נערכו במקום עבודות על ידי אגף העתיקות, שעיקרן היה ייצוב משקוף הכניסה המרכזית שבחזית הדרומית. משקוף האבן יוצב בעזרת מסגרת מתכת בחתך, ויציקת צמנט שנועד לעטוף את חלקו הפנימי של המשקוף ואת המזוזות הנושאות אותו. 
בהמשך, במהלך שנות השבעים חפר הפרופסור אריק מאיירס באתר, חפירה שנמשכה 5 עונות. מאיירס ציין כי במהלך עבודתו במקום, נחשפו שבע שכבות התיישבות החל מהתקופה ההלניסטית המאוחרת וכלה בתקופה הממלוכית (קדמוניות 51-52 , תש"ם). הישוב עצמו היה בשיאו בין המאה ה- 2 ועד למאה ה- 4 לסה"נ, כאשר בית הכנסת מיוחס על ידי החוקרים לשכבה 4 ומתוארך בין השנים 250-360 לסה"נ. הישוב ננטש לאחר שנת 360 לסה"נ והתחדש רק במהלך המאה ה- 8 לספירה. הוא המשיך להתקיים עד לתקופה הממלוכית.  

גודלו של בית הכנסת מעיד על חוזקו ועמידותו של הישוב במקום, במהלך שנות פריחתו. אורך המבנה מגיע לכ- 29 מטרים ורוחב פנים המבנה לכ- 13.5 מטרים. חזיתו השתמרה לגובה של כ- 5 מטרים, ומלמדת כי ככל הנראה, הייתה למבנה קומה נוספת. מידות אלו מלמדות כי מדובר באחד מבתי הכנסת העתיקים הגדולים ביותר שנחשפו ונחקרו עד היום.

פרויקט השימור

בית הכנסת העתיק במירון, לאחר עבודות השימור
צילום: רשות העתיקות
במסגרת פרויקט הצלת בתי הכנסת שבגליל, המיושם כחלק מתכנית "ציוני דרך" שבמשרד ראש הממשלה, החל צוות של מינהל השימור ברשות העתיקות, בעבודות לייצוב והצלה של בית הכנסת העתיק במירון. 200 בנות אולפנת "בני עקיבא" שבישוב, נרתמו לסייע בניקוי האתר לפני תחילת העבודות, וכ-400 שקי פסולת נאספו ונלקחו מהמקום. 

במהלך העבודות השימור עצמן, חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו באמצעות חומרי מליטה. כתובות גרפיטי שהשאירו אחריהם מבקרים במקום, הוסרו מקירות וממזוזות המבנה  וצמחיית בר ועצים שהחלישו את שלמות המבנה וחסמו מעברים, נוכשו.

בימים אלו, הסתיים פרויקט השימור בבית הכנסת העתיק של מירון וציבור המבקרים מוזמן לפקוד וליהנות מאתר המורשת הלאומית המשומר.
בואו נשמור ביחד, על אתרי המורשת הלאומית שלנו, נקיים ושלמים, להנאת המבקרים במקום ולמען המשך הנצחת המורשת הלאומית של כולנו, גם לדורות הבאים.


מבוסס על סקירת תכנית השימור שהוגשה על-ידי רשות העתיקות.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחר דף הפייסבוק שלנו: