יום רביעי, 1 באפריל 2015

האחד באפריל 1959: "ליל הברווזים" - ה"מתיחה" שלא תוכננה


אולפני "קול ישראל" בשנות ה-50
אולפני "קול ישראל" בשנות ה-50
צילום: פריץ כהן, לע"מ
ב-1 באפריל 1959, בסמוך לשעה 20:00, נקטע שידור הרדיו של קול ישראל כשהקריינית פרצה לשידור והודיעה:
"בטרם נמשיך בתכניתנו הרי הודעה: קול ישראל ישדר הודעה חשובה בעוד שעה, בראש החדשות של השעה 21:00. אנא הימצאו ליד מקלטיכם...".

בחלוף שעה, בתשע בערב, נקטע שוב השידור המתוכנן והרדיו שידר את ההודעה הבאה:
"המטה הכללי פרסם הודעה הקוראת ליוצאי צבא, החייבים שירות מילואים, להתייצב ביחידותיהם לפי הפירוט שישודר מיד". מיד לאחר מכן הושמעו סיסמאות של יחידות המילואים, שנקראו להתייצב עד למחרת בשעה חמש אחר הצהריים.
הססמאות וההודעה הוקראו ללא הסבר או אזכור על כך שמדובר בתרגיל.


Share to Facebook Share to Twitter Email This

באותם הימים של טרום שידורי הטלוויזיה בישראל, האזנה לרדיו הייתה צינור מידע עיקרי עבור הציבור הישראלי. כך קרה, שבעקבות ההודעה, החלה להתפשט במהירות ברחבי הארץ השמועה, כי עומדת לפרוץ מלחמה.
צבאות מצרים, סוריה וירדן הגיבו אף הם לשידור הרדיו והכריזו על מצב כוננות, ביטול חופשות וגיוס מילואים, למרות שבשלוש יחידות המילואים של צה"ל, שנקראו להתייצב, שירתו בסך הכול 1,200 איש.

ראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן גוריון, שמע את הודעת הרדיו בביתו שבתל-אביב והתקשר להיכל התרבות, שם שהה הרמטכ"ל חיים לסקוב בקונצרט עם מלכת בלגיה, שהייתה בביקור בארץ באותם הימים. אנשי ההיכל שענו לטלפון, היו בטוחים שמדובר במתיחה של האחד באפריל, כשהקול מצדו האחר של הקו הזדהה כראש הממשלה שמבקש לשוחח בבהילות עם הרמטכ"ל. רק כעבור זמן מה, השתכנעו שאכן מדובר בראש הממשלה, והרמטכ"ל נקרא אל הטלפון.

למחרת היום, ב-2 באפריל, הוציא דובר צה"ל הודעת הבהרה, לפיה קריאת הגיוס הייתה למטרת אימונים בלבד. בצבא הסבירו כי הייתה כוונה לבדוק את מידת היענותם לקריאה של אנשי המילואים בעת שגרה.
ועדת חקירה מונתה על ידי ראש הממשלה לחקור את השתלשלות האירועים, ומסרה ב-5 באפריל את מסקנות דו"ח החקירה שלה לידיו. בעקבות מסקנות הדו"ח, העביר בן גוריון את ראש אג"ם, האלוף מאיר זורע, ואת ראש אמ"ן, האלוף יהושפט הרכבי מתפקידיהם.

הכינוי "ליל הברווזים" דבק באירועי האחד באפריל 1959, בגלל סיסמתה של אחת משלוש יחידות המילואים שנקראו, שהייתה: "ברווזי מים".
התייצבות חיילי המילואים שנקראו באותו הלילה ליחידותיהם הייתה גבוהה מאוד.


רוצים להישאר מעודכנים בכל האירועים, הסיורים ואוצרות המורשת הלאומית? עקבו אחרי דף הפייסבוק שלנו: